Friday, January 11, 2019

RPH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru                             : Muhammad Sabiq Jafni Bin Kasmuni
Mata pelajaran                        : Ibadat (Darjah 2)
Kelas                                       : 2 Syafie
Tarikh                                      : 28 Januari 2019
Masa                                        : 2.30-3.00 Petang
Bilangan                                  : 49 Murid
Tajuk                                       : Air
Kemahiran                               : Membaca, Mendengar, Menulis, Menaakul,
                                                   dan Berfikir
Kaedah                                     : Penerangan, Soal- Jawab, Syarahan dan Didik Hibur.
Pengajaran Sedia Ada              : Murid mengetahui air yang sah dibuat bersuci dan bahagian                                                    serta hukumnya di peringkat Sekolah.         
Hasil Pembelajaran                  : 1. Menyebutkan 4 air yang sah dibuat bersuci.
                                                   2. Menyenaraikan 2 bahagian air.
                                                   3. Tuliskan 2 hukum air.
Kemahiran Berfikir                  : Soal jawab, merumus dan mereka cipta
Penerapan Nilai                        : Khusyuk, bertanggungjawab, rajin, displin, patuh dan                                                          bersyukur
Bahan Bantu Mengajar            : Buku teks, LCD, nyanyian, komputer riba dan Kad Imbas




Langkah/ Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan


Pendahuluan
(2 Minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

(بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا أرحم الراحمين)
1. Guru meminta murid-murid untuk membaca doa.
2. Guru dan murid-murid membaca doa belajar bersama-sama.
Nilai:
1. Khusyuk






Set Induksi
(5 Minit)
1. Apakah maksud atau kaitan bahan maujud iaitu Air Teh Ais, Air mineral dan Air Lumpur dengan tajuk dalam pembelajaran kita?
Andaian jawapan: Minuman
2. Tahukah murid-murid bahawa hukum Air Sirap dibuat bersuci adalah sah? Andaian jawapan: Tidak
3. Adakah amalan pembuangan sampah ke dalam sungai merupakan perbuatan yang baik?
Andaian jawapan: Tidak

1. Guru menunjukkan bahan-bahan maujud kepada murid-murid di dalam kelas.
2. Guru menyoal murid-murid soalan yang berkaitan.
3. Murid-murid cuba memberi respon berpandukan pengetahuan sedia ada.
4. Guru mengaitkan bahan-bahan maujud yang dibawa dengan tajuk yang hendak dipelajari.
Kemahiran Berfikir:
Membuat perkaitan sumbang-saran.

Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan murid
3. Berpusatkan bahan

Pendekatan:
Deduktif

Nilai:
1. Berani
2. Yakin
3. Berhemah timggi









Langkah 1
(5 Minit)
A. Air yang sah dibuat bersuci:
1. Air salji
2. Air hujan
3. Air laut
4. Air embun
5. Air sungai
6. Air mata air
7. Air perigi/ telaga
1. Guru menerangkan kepada murid-murid jenis-jenis air yang sah dibuat bersuci menggunakan kaedah nyanyian.
2. Guru meminta murid-murid untuk menyanyi bersama-sama.
Guru dan murid-murid nyanyi bersama- sama.

Kemahiran Berfikir:
Mengingat serta memahami apa yang disampaikan oleh guru.

Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan bahan

Teknik:
Didik-Hibur

Pendekatan:
Induktif

Nilai:
1. Bersungguh-sungguh
2. Kerjasama
3. Taat








Langkah 2
(10 Minit)
B. Hukum dan bahagian air:
1. Air mutlak iaitu air yang suci lagi menyucikan yang lain. Hukumnya sah dibuat bersuci dan tiada makruh.
2. Air musyammas iaitu air yang terjemur dalam bekas yang dibuat daripada besi (boleh karat). Hukumnya sah dibuat bersuci tetapi makruh.
3. Air musta’mal iaitu air yang telah digunakan untuk basuhan yang pertama pada wudhu atau mandi wajib. Hukumnya suci pada dirinya sendiri tetapi tidak sah dibuat bersuci.
4. Air mutannajis iaitu air yang sedikit (kurang daripada 2 kolah) termasuk kedalamnya najis. Hukumnya tidak suci dan tidak menyucikan dibuat bersuci.
1. Guru menerangkan tentang hukum dan bahagian –bahagian air kepada murid-murid menggunakan bahan bantu mengajar iaitu kad imbas.
2. Guru meminta murid-murid untuk menyenaraikan bahagian-bahagian beserta hukumnya dalam bentuk peta minda yang kreatif.
3. Guru memberikan saoalan kepada murid-murid dalam bentuk silang-kata.
4. Guru memberikan ganjaran kepada murid yang berjaya menyiapkan tugasan dengan baik.
Kemahiran Berfikir:
Memahami dan menaakul pembelajaran yang diterangkan oleh guru.

Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan bahan

Teknik:
Pemudahcaraan

Pendekatan:
Induktif

Nilai:
1. Rajin
2. Patuh
3. Kritis






Langkah 3
(5 Minit)
C. Jaga kebersihan
1. Bekalan air bersih semakin berkurang.
2. Kawasan laut dan tepi pantai kotor dengan sampah sarap dan sisa makanan.
3. Sungai menjadi tempat pembuangan sampah.
4. Kebersihan air merupakan tanggungjawab bersama.

D. Kepentingan menjaga kebersihan:
1. Air yang bersih boleh dibuat makan dan minum.
2. Air yang bersih sah digunakan untuk berwudhu atau mandi wajib.


1. Guru menerangkan tentang kepentingan untuk menjaga kebersihan kepada murid-murid
2. Murid-murid menghayati terhadap tajuk yang dipelajari.
3. Guru meminta murid-murid membincangkan cara untuk mengatasi masalah pencemaran air dalam kumpulan yang terdiri daripada 2 orang.
4. Wakil setiap kumpulan diminta untuk membentangkan idea-idea yang dibincangkan di hadapan kelas.
Kemahiran berfikir:
Menganalisis dan memahami isi pelajaran yang diterangkan.

Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan murid

Teknik:
Soal-Jawab

Pendekatan:
Deduktif

Nilai:
1. Hayati
2. Sayang-menyanyi




Penutup
(3 Minit)
1. Pelbagai kemudahan serta solusi yang disediakan oleh Allah SWT untuk mendapatkan air yaang sah dibuat bersuci.
2. Kebersihan air merupakan tanggungjawab utama supaya manusia memperolehi sumber keperluan yang berkualiti.
3. Pelbagai jenis air dan hukumnya yang ditentukan mengikut peringkat bagi kemaslahatan manusia.
1. Guru meminta murid-murid untuk mengulangkaji pelajaran yang telah di pelajari.
2. Guru memberi nasihat serta pesanan kepada murid-murid.
Kemahiran Berfikir:
Merumus pelajaran yang telah di pelajari.

Nilai:
1. Tanggungjawab
2. Bersyukur
3. Reda

Catatan refleksi: Saya berasa puas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran kerana murid-murid berada dalam keadaan terkawal dan memberi perhatian penuh terhadap guru yang mengajar walaupun terdapat murid yang tidak hadir. Oleh itu, saya akan membuat ulangkaji apabila dan memberi latihan pada masa akan datang.
Ulasan pensyarah guru bimbingan:
            Disediakan oleh,                                                                          Disahkan oleh,
    ……………………………                                                           .………………………
(MUHAMMAD SABIQ JAFNI                                                     (HAJAH MALEHA BINTI BIN KASMUNI)                                                                              HJ LAUTO)


No comments:

Post a Comment

RPT ( SYAFIQ )

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN SIRAH TAHUN 5 SEMESTER MINGGU TAJUK KEMAHIRAN NILAI ...