Friday, January 11, 2019

RPH 8


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru                             : Muhammad Sabiq Jafni Bin Kasmuni
Mata pelajaran                        : Ibadat (Darjah 2)
Kelas                                       : 2 Syafie
Tarikh                                      : 2 Februari 2019
Masa                                        : 2.30-3.00 Petang
Bilangan                                  : 49 Murid
Tajuk                                       : Azan dan Iqamat
Kemahiran                              : Membaca, Mendengar, Menulis, Menaakul,dan Berfikir
Kaedah                                    : Penerangan, Pemudahcaraan, Demonstrasi dan Main sambil belajar.
Pengajaran Sedia Ada             : Murid mengetahui cara melaungkan azan dan iqamat diperingkat Sekolah.   
Hasil Pembelajaran                 : 1. Menyebutkan lafaz azan.
                                                  2. Menyenaraikan tujuan iqamat dan hukumya.
                                                  3. Tuliskan doa selepas azan dan iqamat.
Kemahiran Berfikir                : Soal jawab, merumus dan mereka cipta
Penerapan Nilai                      : Khusyuk, bertanggungjawab, rajin, displin, patuh dan bersyukur
Bahan Bantu Mengajar           : Buku teks, LCD, Pembesar suara, Kad Imbas, komputer riba dan Video.

Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan

Pendahuluan (2 Minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

(بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا أرحم الراحمين)
1. Guru meminta murid-murid untuk membaca  doa.
2. Guru dan murid-murid membaca doa belajar bersama-sama.
Nilai:
1. Khusyuk



Set Induksi
(5 Minit)
1. Apakah kaitan atau maksud rakaman suara azan dengan tajuk dalam pembelajaran kita? Andaian jawapan: Azan
2. Tahukah murid-murid azan disyariatkan pada tahun pertama hijrah? Andaian jawapan: Tidak tahu
3. Adakah kanak-kanak boleh melaungkan azan? Andaian jawapan: Ya
1. Guru membuka rakaman suara azan di dalam kelas.
2. Guru mengemukakan beberapa soalan yang berkaitan.
3. Murid-murid cuba menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
4. Guru mengaitkan gambar-gambar tersebut dengan tajuk yang hendak di pelajari.
Kemahiran Berfikir:
Membuat perkaitan Sumbang-saran

Strategi:
1. Berpusatkan murid
2. Berpusatkan guru
3. Berpusatkan bahan

Pendekatan:   
Deduktif

Nilai:
1. Berani
2. Yakin
3. Bersungguh-sungguh



Langkah 1
(7  Minit)
A. Lafaz azan dan Ertinya
الله أكبر الله أكبر
(الله مها بسر الله مها بسر)
أشهد أن لاإله إلا الله
(اكو برسقسي بهاوا تياد توهن ملأينكن الله)
أشهد أن محمدا رسول الله
(اكو برسقسي بهاوا نبي محمد فسوروه الله)
حي على الصلاح
(ماريله منونايكن صلاة)
حي على الفلاح
(ماريله منوجو كجاياءن)
الصلاة خير من النوم
(صلاة ايت اداله لبيه باءيق درفد تيدور)
الله أكبر الله أكبر
(الله مها بسر الله مها بسر)
لاإله إلا الله
(تياد توهن ملاينكن الله)

1. Guru menerangkan lafaz azan dan ertinya melalui slaid kepada murid-murid.
2. Guru melakukan tunjuk cara melaungkan azan.
3. Murid-murid menghayati setiap apa yang disampaikan oleh guru.
4. Guru menunjukkan video azan versi kartun kepada murid-murid.
Kemahiran Berfikir:
Memahami serta ingat apa yang disampaikan oleh guru dengan tepat.

Strategi:
1. Berpusatkan guru.
2. Berpusatkan bahan

Teknik:
Demonstrasi

Nilai:
1. Patuh
2. Hayati
3. Yakin






Langkah 2
(8 Minit)
B. Lafaz azan dan cara menjawab
الله أكبر الله أكبر:
الله أكبر الله أكبر
أشهد أن لاإله إلا الله:
أشهد أن لاإله إلا الله
أشهد أن محمدا رسول الله:
أشهد أن محمدا رسول الله
حي على الصلاة:
    لا حول ولا قوة إلا بالله  العلي العظيم           
حي على الفلاح:
لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم
الصلاة خير من النوم:
صدقت وبررت وأنا على ذلك من الشاهدين
الله أكبر الله أكبر:
الله أكبر الله أكبر
لا إله إلا الله:
لا إله إلا الله
Doa selepas azan dan iqamat
(اللهم رب هذه الدعوة التامة. والصلاة القائمة. آت سدينا محمدا الوسيلة والفضيلة. والشرفة والدرجة العالية الرفيعة. وابعثه مقاما محمودا الذي وعدته. إنك لا تخلف الميعاد.)
1. Guru menjelaskan kepada murid-murid cara menjawab lafaz azan melalui bahan bantu mengajar iaitu Kad Imbas.
2. Guru mengadakan pertandingan azan mengikut kumpulan dengan bimbingannya dan memberi hadiah kepada muazzin terbaik.
3. Guru menerangkan tentang doa selepas azan dan iqamat kepada murid-murid.
4. Guru meminta murid membaca doa selepas azan dan iqamat.
Kemahiran Berfikir:
Murid menghayati serta mampu mengeluarkan idea sedia ada.

Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan bahan

Teknik:
Main sambil Belajar

Nilai:
1. Bersungguh-sungguh
2. Displin
3. Kerjasama





Langkah 3
(5 Minit)
C. Tujuan dan hukum Iqamat
- Tujuan iqamat ialah meminta jemaah bangun bagi melaksanakan solat
- Hukum Iqamat pula ialah sunat muakad iaitu sunat yang dituntut.
D. Lafaz Iqamat dan Ertinya
الله أكبر الله أكبر
(الله مها بسر الله مها بسر)
أشهد أن لا إله إلا الله
(اكو برسقسي بهاوا تياد توهن سلاين الله)
أشهد أن محمدا رسول الله
(اكو برسقسي بهاوا نبي محمد فسوروه الله)
حي على الصلاة
(ماريله منونابكن صلاة)
حي على الفلاح
(ماريله منوجو كجاياءن)
قد قامت الصلاة
(تله دديريكن صلاة)
الله أكبر الله أكبر
(الله مها بسر الله مها بسر)
لا إله إلا الله
(تياد توهن ملاينكن الله)
1. Guru menjelaskan tujuan dan hukum Iqamat kepada murid-murid berpandukan kitab.
2. Murid-murid menghayati pelajaran yang disampaikan oleh guru.
3. Guru menunjukkan rakaman video versi kartun yang menerangkan lafaz Iqamat dan ertinya.
4. Guru dan murid-murid membaca lafaz Iqamat bersama-sama.
Kemahiran Berfikir:
Murid menaakul dan memahami apa yang dipelajarinya.

Strategi:
1. Berpusatkan bahan
2. Berpusatkan guru

Teknik:
Pengajaran Modul

Nilai:
1. Rajin
2. Patuh
3. Hayati


Penutup
(3Minit)
1. Azan dan Iqamat merupakan satu kemudahan yang dianugerahkan oleh Allah kepada manusia untuk mengetahui telah masuk waktu menunaikan solat.
2. Tiada tuhan melainkan Allah, dan Nabi Muhammad itu persuruh Allah SWT.
3. Agama Islam meliputi keseluruhan kehidupan dan penuh dengan keindahan.
1. Guru meminta murid-murid untuk mengulangkaji semula apa yang dipelajari hari ini.
2. Guru memberikan beberapa nasihat kepada murid-muridnya.
Kemahiran Berfikir:
Merumus pembelajaran yang telah dipelajari.

Nilai:
1. Kesedaran diri
2. Menghargai
3. Menghayati

Catatan refleksi: Saya berasa seronok kerana sesi pengajaran dan pembelajaran harini dapat menarik minat dan berjaya mendorong murid-murid melibatkan diri dalam pertandingan azan dengan secara langsung dapat mencungkil bakal terpendam di dalam diri mereka. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan pada masa akan datang.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:

            Disediakan oleh:                                                                     Disahkan oleh,

(HAJAH MALEHA BINTI HJ LAUTO)
……………….......................                                                 ….……………………………

(MUHAMMAD SABIQ JAFNI BIN KASMUNI)
                                                           


No comments:

Post a Comment

RPT ( SYAFIQ )

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN SIRAH TAHUN 5 SEMESTER MINGGU TAJUK KEMAHIRAN NILAI ...