Friday, January 11, 2019

RPH 6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru                             : Muhammad Sabiq Jafni Bin Kasmuni
Mata pelajaran                        : Ibadat (Darjah 2)
Kelas                                       : 2 Syafie
Tarikh                                      : 31 Januari 2019
Masa                                        : 2.30-3.00 Petang
Bilangan                                  : 49 Murid
Tajuk                                       : Wudhu
Kemahiran                              : Membaca, Mendengar, Menulis, Menaakul,dan Berfikir
Kaedah                                    : Pemudahcaraan, kerja kumpulan dan pembelajaran mediatif.
Pengajaran Sedia Ada             : Murid mengetahui menyempurnakan wudhu di peringkat Sekolah.       
Hasil Pembelajaran                 : 1. Menyebutkan cara mengecapi kesempurnaan wudhu.
                                                  2. Menyenaraikan 3 perkara yang boleh membatalkan wudhu.
                                                  3. Tuliskan 3 perkara-perkara makruh ketika berwudhu.
Kemahiran Berfikir                : Soal jawab, merumus dan mereka cipta
Penerapan Nilai                      : Khusyuk, bertanggungjawab, rajin, displin, patuh dan bersyukur
Bahan Bantu Mengajar           : Buku teks, LCD, Kompter riba dan Kad Imbas




 

Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan

Pendahuluan (2 Minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

(بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا أرحم الراحمين)
1. Guru meminta murid-murid untuk membaca  doa.
2. Guru dan murid-murid membaca doa belajar bersama-sama.
Nilai:
1. Khusyuk


Set Induksi
(5 Minit)
1. Apakah kaitan atau maksud lakonan menjadi mabuk dan tidur dengan ganas dengan tajuk dalam pembelajaran kita? Andaian jawapan: Sakit
2. Tahukah murid-murid kentut mampu membatalkan wudhu ? Andaian jawapan: Tahu
3. Adakah wudhu hanya boleh dilakukan ketika ingin menunaikan solat sahaja ? Andaian jawapan: Tidak
1. Guru melakonkan perbuatan mabuk dan tidur dengan ganas di hadapan kelas.
2. Guru mengemukakan beberapa soalan yang berkaitan.
3. Murid-murid cuba menjawab berdasarkan pengetahuan sedia ada.
4. Guru mengaitkan gambar-gambar tersebut dengan tajuk yang hendak di pelajari.
Kemahiran Berfikir:
Membuat perkaitan Sumbang-saran

Strategi:
1. Berpusatkan murid
2. Berpusatkan guru

Pendekatan:   
Deduktif

Nilai:
1. Berani
2. Yakin
3. Bersungguh-sungguh



Langkah 1 (10 Minit)
A. Perkara yang membatalkan wudhu:
1. Keluar benda daripada qubul atau dubur.
2. Tidur yang tidak tetap punggung.
3. Hilang akal dengan sebab.
4. Bersentuhan kulit lelaki dan perempuan yang halal bernikah dengan tiada berlapik sama ada sengaja atau tidak.
5. Menyentuh qubul atau dubur manusia dengan tapak tangan atau perut jari sama ada sengaja atau tidak.
1. Guru menerangkan perkara-perkara yang membatalkan wudhu melalui bahan bantu mengajar iaitu Kad Imbas.
2. Guru meminta murid-murid menyenaraikan perkara yang membatalkan wudhu dalam kumpulan yang terdiri daripada 2 orang dalam aplikasi “Power Point” menggunakan komputer.
3. Guru membimbing dan memantau gerak kerja murid-murid.
4. Guru memberikan ganjaran kepada murid yang menyiapkan dengan baik.
Kemahiran Berfikir:
Memahami serta ingat apa yang disampaikan oleh guru dengan tepat.

Strategi:
1. Berpusatkan guru.
2. Berpusatkan murid
3. Berpusatkan bahan

Teknik:
Pembelajaran mediatif

Nilai:
1. Patuh
2. Berani
3. Yakin



Langkah 2
(5 Minit)
B. Kesempurnaan wudhu
1. Kita hendaklah melakukan wudhu kerana Allah dengan sempurna.
2. Kita perlulah mengikut adab-adab wudhu dan melakukan perkara-perkara sunat serta meninggalkan perkara-perkara yang makruh semasa berwudhu.

1. Guru menjelaskan kepada murid-murid pentingnya kesempurnaan wudhu menggunakan kitab.
2. Murid-murid menghayati terhadap tajuk yang diajarkan oleh guru.
3. Guru menyoal murid tentang kepentingan kesempurnaan wudhu.
4. Guru memberikan hadiah kepada murid yang berjaya menjawab dengan baik.
Kemahiran Berfikir:
Murid menghayati serta mampu mengeluarkan idea sedia ada.


Strategi:
1. Berpusatkan guru
2. Berpusatkan bahan

Teknik:
Pemudahcaraan

Nilai:
1. Bersungguh-sungguh
2. Displin
3. Hayati




Langkah 3
(5 Minit)
C. Perkara-perkara yang makruh ketika berwudhu:
1. Menggunakan air dengan berlebihan.
2. Membasuh anggota wudhu lebih 3 kali.
3. Mendahulukan anggota sebelah kiri.
4. Bercakap ketika berwudhu
5. Mengeringkan air wudhu dengan mengelap atau seumpamanya.
1. Guru menunjukkan video kartun yang menerangkan perkara-perkara yang makruh ketika berwudhu.
2. Guru meminta murid-murid untuk menuliskan 3 perkara-perkara yang membatalkan wudhu dalam kumpulan yang terdiri daripada 3 orang.
3. Setiap kumpulan perlu menghantar wakil untuk membentangkan idea yang dibincangkan.
4. Guru dan murid-murid membaca perkara yang boleh membatalkan wudhu bersama-sama.
Kemahiran Berfikir:
Murid menaakul dan memahami apa yang dipelajarinya.

Strategi:
1. Berpusatkan bahan
2. Berpusatkan murid
3. Berpusatkan guru

Teknik:
Kerja kumpulan

Nilai:
1. Rajin
2. Patuh
3. Kerjasama


Penutup
(3Minit)
1. Wudhu terbatal apabila salah satu daripada pekara-perkara yang membatalkan wudhu dilakukan.
2. Kesempurnaan berwudhu perlu di ambil berat bagi menjamin kualiti ibadat yang dijalankan.
3. Perbuatan yang melampau daripada tetapan boleh dikategori sebagai makruh dalam skop ketika berwudhu.
1. Guru meminta murid-murid untuk mengulangkaji semula apa yang dipelajari hari ini.
2. Guru memberikan beberapa nasihat kepada murid-muridnya.
Kemahiran Berfikir:
Merumus pembelajaran yang telah dipelajari.

Nilai:
1. Kesedaran diri
2. Menghargai
3. Menghayati



Catatan refleksi: Saya berasa seronok kerana murid-murid bersemangat untuk mempelajari ilmu dan sentiasa mencuba memberikan pendapat masing-masing ketika sesi pengajaran dan pembelajaran di jalankan . Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan pada masa akan datang.
Ulasan pensyarah guru pembimbing:

            Disediakan oleh:                                                                     Disahkan oleh,
……………….......................                                                 ….……………………………

(HAJAH MALEHA BINTI HJ LAUTO  )

(MUHAMMAD SABIQ JAFNI BIN KASMUNI)
                                                           

No comments:

Post a Comment

RPT ( SYAFIQ )

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN SIRAH TAHUN 5 SEMESTER MINGGU TAJUK KEMAHIRAN NILAI ...